Sandra Pilkes.
Sandra Pilkes. Pauw Media

Sandra Kookt: de allerlekkerste tzatziki met dille

30 mei 2026 om 09:30 Column

BARNEVELD Altijd al tijdreiziger willen zijn? Dat is eenvoudiger dan je denkt. Via het limbische systeem, de amygdala en de hippocampus ben je er in een oogwenk. Of simpel: de oren, neus en goede smaak zijn de sleutel. Het is namelijk de muziek, geur en smaak ‘van vrogger’ die je in één stap terugbrengt naar de tijd van weleer. Of je het nu wilt of niet.  

Met een nostalgisch deuntje, de geur van de oude gymzaal of de goedkope aftershave van een ex zet je direct een stap terug in de tijd. De opgeroepen herinnering voelt niet zomaar als gedachte. Het pakket van emoties, behorend bij dat specifieke moment, wordt in volle glorie herbeleefd. Ook in de keuken zijn er klassiekers, die bij mij onmiddellijk het verleden tot leven brengen. De smaak van Saroma instantpudding, trekdrop of Oma’s appeltaart.

NOSTALGIE

Zintuigen zijn de snelweg naar de plek in ons brein waar emoties en herinneringen worden opgeslagen, het limbische systeem. Geur en smaak schieten ongefilterd het emotionele centrum (de amygdala) en het geheugencentrum (de hippocampus) in. Vergeten gewaande momenten worden zo in een fractie van een seconde opnieuw geactiveerd. Je kent het wel, de flashbacks naar dat ene kerstdiner bij het proeven van een klassieke Gravad Lax.

GEUR

Wat wij ‘smaak’ noemen, is eigenlijk voor 80% geur. Niet gek dus dat kenmerkend geurende kruiden zoals dille worden gekoppeld aan een klassiek tijdsbeeld. Maar dille is al lang niet meer alleen geschikt voor het garneren van luxe gerookte zalm. Laat de rest van het bosje niet langer onderin de koelkast verpieteren. Verse dille verdient een podium. Of zoals Amerikaans bestseller kookboekauteur Alison Roman stelt: ”Ik zou een bos dille als trouwboeket kunnen dragen.” Over herinneringen maken gesproken!

DILLE

Dille, het heerlijk geurende, licht anijsachtige kruid, maakt simpele ingrediënten luxe en zomers. Yoghurt, knoflook, komkommer en dille maken de allerlekkerste tzatziki. Gedroogd, of zelfs gemixt met verse koriander en basilicum geeft dille een unieke, verfrissende smaak. Perfect in combinatie met gegrilde zoete bospeen en zoute feta kaas. De frisse smaak van dit ondergewaardeerde kruid is de perfecte aanvulling om het zoete van de geroosterde wortel naar boven te halen. Geloof me, maak dit tzatziki recept vooral in dubbele portie. Eenmaal in de koelkast, blijkt het een geweldige aanvulling op vele zomerse maaltjes. Van gebakken aardappel, tot gegrilde kip, op brood, wraps en bij de barbecue. Nieuwe herinneringen maken was nog nooit zo makkelijk.

TERUG IN DE TIJD

Barneveld Centrum maakt een muzikale reis door de tijd met een programma vol nostalgie. Er is entertainment van DJ Play it Again Sem, bekend van de bakfiets met 78 toeren platen en muziek uit vervlogen tijden. Retro liedjes uit een radio op wielen van De Meisjes van de Radio en, inmiddels zelf klassiekers: de Barre Bloazers.
Bezoek het Raadhuisplein voor een Platen- en CD-markt om eigen golden oldies te scoren en haal herinneringen op met het nostalgisch vinyl van Single Fuifje. Een route langs speciaal ingerichte etalages met het thema Toen & Nu brengen het verleden tot leven. Ouderwets genieten dus!

KOEL

Na een warme dag, dansend en vol nieuwe indrukken is het tijd voor verkoeling. Zowel komkommer als yoghurt bieden verkoeling tijdens deze warme dagen. Komkommer heeft van nature naast zijn verkoelende kwaliteit een hydraterend effect. Ideaal met frisse yoghurt om oververhitting tegen te gaan.

Tzatziki
1 komkommer
1 teentje knoflook
250 gr (plantaardige) yoghurt
3 el (plantaardige) mayonaise
verse dille, fijn gehakt
Verwijder de zaadlijsten uit een halve komkommer en snijd het vruchtvlees in fijne blokjes. Rasp de resterende komkommer en de knoflook boven een kom fijn en meng met zout. Laat uitlekken in een vergiet. Druk het vocht uit de komkommer en meng met de blokjes door de yoghurt. Schep er mayonaise door. Breng de tzatziki op smaak met dille en versgemalen peper. Zet koud tot gebruik.
Tip van San: Lekker bij ongeveer alles!

Mail de redactie
Meld een correctie

Erik Roest
Deel dit artikel via:
advertentie