‘Prachtige parade over Pegasusbrug’
9 juni 2009 om 00:00 NieuwsAan het woord is George Alblas uit Voorthuizen, muzikaal leider van de Voorthuizense doedelzakband The Pipes and Drums of the Royal British Legion, Amsterdam Branch. De band verbleef het afgelopen weekend in Normandië, tijdens de 65ste herdenking van D-Day. Op 6 juni 1944 landden de geallieerden op de Normandische kust en begon de bevrijding van Europa. Daar gingen hevige gevechten aan vooraf.
Heel bijzonder
Met een herdenking bij de begraafplaats in Ranville op vrijdag 5 juni startte het programma voor de doedelzakspelers. Dezelfde dag gaven de leden een concert bij het stadhuis in Bénouville.
Zaterdag 6 juni was de offi-29ciële herdenkingsdag. ,,’s Ochtends speelden we bij het oorlogsmuseum in Ranville”, vertelt Alblas. ,,’s Middags liepen we voorop in de parade over de Pegasusbrug in Benouville. De gedachte dat daar militairen gevochten hebben in de Tweede Wereldoorlog is heel bijzonder. We merkten duidelijk dat het geluid van de doedelzak echt wat doet met de mensen. Ze vonden het schitterend. De herdenking van deze dag was ook heel indrukwekkend. Er werden namen opgelezen van veteranen die er vorig jaar nog wel bij waren, maar nu niet meer aanwezig konden zijn. Eén man was de dag ervoor overleden. Dat doet echt iets met je.” Zondag 7 juni had de band een parade en herdenking in Sannerville, bij een Engelse begraafplaats. Vervolgens gingen de spelers naar Arromanches, waar een kunstmatige haven tijdens de oorlog geplaatst werd. Daar speelden ze buiten het programma om voor de bevolking.
Geweldig
Van de Voorthuizense doedelzakband bezochten twaalf leden Frankrijk. Het hele weekend speelde de doedelzakband samen met de Engelse band The Pipes and Drums of the Royal Artillery, waarmee de groep op veertig personen kwam.
Voor de spelers was het een hele eer dat ze uitgenodigd waren om de 65ste herdenking van D-Day bij te wonen. ,,We vonden het geweldig dat we hiervoor gevraagd zijn en hadden er van te voren dan ook veel zin in. Het was een heel bijzondere ervaring.”













