
‘Een betaalbaar stroomnetwerk hebben we zelf in de hand’
30 mei 2025 om 09:32 BvldBARNEVELD Vooral in de vroege ochtend en aan het begin van de avond is het spitsuur op het stroomnet. Hoe lossen we dat op? Het Energieloket van de gemeente Barneveld zet twee mogelijke oplossingen op een rij.
Op de ‘snelweg’ waarover onze stroom richting huizen of bedrijven gaat, is te weinig ruimte om genoeg stroom te leveren aan iedereen als we allemaal tegelijk onze elektrische auto opladen, koken en de wasmachine aanzetten. En te weinig ruimte om alle stroom die we willen opwekken met zonnepanelen over diezelfde ‘snelweg’ te laten lopen.
In principe zijn daar twee oplossingen voor te bedenken. Oplossing 1 is: de ‘snelweg’ waarover onze stroom gaat (dat is het elektriciteitsnetwerk) groter maken, zodat er meer stroom tegelijkertijd geleverd kan worden. Zoals extra spitsstroken toevoegen aan een snelweg helpt om de files in de spits te verminderen. Deels gebeurt dat al. Een nadeel is alleen dat dit heel veel geld kost. Hoe groter de ‘snelweg’, hoe duurder een aansluiting op het net wordt.
In theorie kun je van De Glind naar Barneveld een tienbaanssnelweg aan stroomnetwerk maken die op volledige topdrukte is ingesteld. Alleen wordt energie dan voor iedereen onbetaalbaar. Netbeheer Nederland berekende onlangs (bron: NOS) dat een aansluiting op het elektriciteitsnetwerk naar meer dan €1100 gaat stijgen in 2040, tegenover €400 nu.
Oplossing 2 is het verlagen of verplaatsen van de topdrukte (ook wel piekbelasting) op de snelweg van onze stroom. Zoals de files op de snelweg minder worden als mensen vanuit huis werken, of niet om 9 uur in de auto stappen maar pas om 11 uur naar hun werk rijden. Op die manier hebben we een minder dure uitbreiding van het elektriciteitsnetwerk nodig, omdat we zorgen dat er minder topdrukte is op het stroomnet (dat heet ‘piekafvlakking’).
PIEKBELASTING VOORKOMEN
Een betaalbaar stroomnetwerk hebben we dus eigenlijk zelf in de hand, door op de piekmomenten minder elektriciteit te gebruiken. In de ochtend van 7.00 tot 9.00 uur en in de avond van 18.00 tot 21.00 uur is het topdrukte. Alles wat niet per se hoeft op die momenten, kun je beter op een ander moment doen. Denk aan de wasmachine laten draaien, een elektrische auto opladen, maar ook bijvoorbeeld aan een airco aanzetten. Zo kun je met ander gedrag al een hoge piek op het netwerk voorkomen. Het besparen van energie is nóg beter: dat is niet alleen goed voor een gezonde en toekomstbestendige gemeente, maar zorgt er ook voor dat er minder stroom door de kabels hoeft.
Wie zonnepanelen heeft, kan overwegen een batterij te nemen. Een batterij zorgt dat je meer energieonafhankelijk bent: energie die je opwekt met je zonnepanelen maar niet direct gebruikt, kun je opslaan om zelf te gebruiken op een moment dat je de stroom wél nodig hebt. Omdat je de opgewekte zonne-energie zelf opslaat, hoef je die niet terug te leveren aan het net. Dat scheelt weer in de drukte op de snelweg van het stroomnetwerk en helpt dus ook om netcongestie te verminderen. Als je een thuisbatterij gebruikt voor je eigen energieverbruik (tot 10 kWh) kun je in aanmerking komen voor de Toekomstbestendig Wonen Lening.
Kijk hiervoor op Barneveld.nl en zoek op ‘Toekomstbestendig Wonen Lening’.
![]()
Dit artikel is onderdeel van glossy magazine bvld.






















