De wolf bij Voorthuizen op wildcamera.
De wolf bij Voorthuizen op wildcamera. Foto Provincie Gelderland/WCVW

Gelderland ziet af van doodschieten ‘probleemwolf’ bij Voorthuizen

18 februari 2026 om 15:37 Dieren Wolf Barneveld Veluwe

VOORTHUIZEN/ARNHEM De provincie Gelderland doet geen nieuwe poging om een wolf te laten doodschieten die een aantal keren schapen aanviel bij Voorthuizen.

Het provinciebestuur gaf daar vorig jaar september toestemming voor, maar dierenrechtenorganisaties wisten dat stil te laten leggen door de rechter. Gelderland stelt dat er de afgelopen tijd minder wolvenoverlast is op de locatie in kwestie.

TWINTIG AANVALLEN De mannetjeswolf zou bij Voorthuizen vorig jaar zomer zeker twintig keer schapen hebben aangevallen die achter wolfwerende rasters stonden. Daarbij werden zo’n zestig schapen gedood.

Op camerabeelden was te zien dat deze wolf over netten met stroomdraden sprong op percelen rond de Hunnenweg bij Voorthuizen. Uit DNA-onderzoek bleek dat het een aantal keren om dezelfde wolf ging. Voor Gelderland was dat reden om opdracht te geven het dier met de codenaam GW4003m af te schieten.

RECHTER Animal Rights en de Faunabescherming tekenden bezwaar aan bij de voorzieningenrechter. Die oordeelde dat de provincie niet duidelijk genoeg maakte dat het doden van deze wolf noodzakelijk is. Ook stelde de rechter dat onvoldoende duidelijk is dat er geen alternatieven zijn en wat de gevolgen van afschot zijn voor de gehele wolvenpopulatie.

BEZWAARCOMMISSIE De toestemming voor het doodschieten van de wolf werd geregeld via een maatwerkvoorschrift, een soort vergunning. De rechter schorste die. De provincie moest eerst de bezwaren van beide dierenorganisaties zelf behandelen. Dat gebeurde via een onafhankelijke bezwaarcommissie. 

Die commissie concludeert net als de rechter dat meerdere punten van de bezwaarmakers gegrond zijn en adviseert de provincie een eventuele nieuwe vergunning flink aan te passen. Zo moet onder meer beter onderbouwd worden waarom in Voorthuizen sprake is van een ‘probleemwolf’ en hoe ervoor wordt gezorgd dat de juiste wolf wordt gedood.

VERLENGEN Het Gelderse bestuur neemt het advies over en laat weten dat er geen nieuwe toestemming komt voor het doden van deze wolf. Het maatwerkvoorschrift liep in januari af, maar de provincie had dat kunnen verlengen. Dat zou ook betekenen dat opnieuw bezwaar mogelijk was bij een rechter.

GEEN SCHAPEN MEER In een hoorzitting werd eerder duidelijk dat er definitief geen schapen meer staan op het perceel in Voorthuizen waar eerder aanvallen waren. ,,Het is al een tijdje rustig op die locatie”, zegt een woordvoerder van de provincie Gelderland. ,,Daarom is er nu geen noodzaak om met een verlenging te komen.” Volgens de zegsman zou de provincie dat wel hebben gedaan als er opnieuw veel aanvallen waren.

Animal Rights en de Faunabescherming noemen het winst dat de provincie de wolf niet meer wil laten doden. Volgens Animal Rights heeft Gelderland het bezwaar ,,schoorvoetend gegrond” verklaard. (ANP)

Mail de redactie
Meld een correctie

Deel dit artikel via:
advertentie