Twijfel bij huisartsen in Barneveld over 'meisjesprik'
6 maart 2009 om 00:00 NieuwsBARNEVELD - Diverse huisartsen in de gemeente Barneveld twijfelen aan de veiligheid en het nut van inenting van meisjes tegen baarmoederhalskanker. ,,Wij kunnen er niet volledig achter staan’’, zegt huisarts Frank Vorage namens huisartsenpraktijk Asklepios in Barneveld.
Net als in de rest van het land hebben alle meisjes van 12 tot en met 16 jaar in de gemeenten Barneveld een uitnodiging ontvangen om zich te laten inenten. Aanstaande dinsdag kunnen zij terecht in de Veluwehal. Het gaat om een vaccin tegen het papillomavirus (HPV), dat baarmoederhalskanker kan veroorzaken. Inenting is niet verplicht.
Huisartsenpraktijk Asklepios in Barneveld verkeert in dubio over de vaccinatiecampagne, vertelt huisarts Vorage. ,,Er is momenteel wat ons betreft teveel onzekerheid over zowel de mogelijke bijwerkingen als het effect van het vaccin.’’
Vorage refereert hiermee aan recente uitspraken van verschillende wetenschappers, waaronder gynaecologen en microbiologen, over mogelijke bijwerkingen. ,,We horen zoveel verschillende geluiden en meningen, dat we onze patiënten niet zomaar durven adviseren die prik te halen. Maar we geven ook geen negatief advies. Kortom, de ouders en meisjes moeten zelf de beslissing nemen.”
Bijwerkingen
Over de eventuele bijwerkingen gaan veel verhalen de ronde. ,,Je kunt je afvragen wat er van waar is’’, erkent Vorage. ,,Maar als wij horen van onverklaarbare sterfgevallen in het buitenland bij vergelijkbare vaccinaties, dan brengt dat wat ons betreft twijfels met zich mee.”
Ook over het nut van de vaccinatie is twijfel. ,,Er is te weinig bekend over de werking op de langere termijn”, vindt Vorage. Scepsis is er eveneens bij andere huisartsen. ,,Maar dan vooral op het gebied van de noodzaak”, reageert huisarts André Peters uit Garderen, die zijn eigen dochters niet voor een prik stuurt. ,,In die verhalen over bijwerkingen en sterfgevallen geloof ik niet zo’’, benadrukt hij. ,,Maar ik vraag me wél af of dit vaccin nodig is. De inenting verkleint mogelijk de kans op baarmoederhalskanker, maar reduceert die kans niet tot nul.”
Niet bang
Huisarts Dirk Kroon uit Kootwijkerbroek sluit zich hierbij aan. ,,Het is niet bewezen dat dit vaccin werkt, maar ook niet dat het niet werkt. Voor bijwerkingen of andere spookverhalen ben ik niet bang, maar ik zet wel vraagtekens bij het belang. Het zou me niets verbazen als over twintig jaar blijkt dat deze campagne zinloos was, dan hadden ze dat geld beter kunnen besteden in de zorg.”
Peters: ,,Een ander zorgpunt is dat de vaccinatie mogelijk tot gevolg heeft dat vrouwen het later niet zo nodig vinden om gehoor te geven aan het periodieke onderzoek naar baarmoederhalskanker, het bekende uitstrijkje, dat bij vrouwen vanaf dertig jaar om de vijf jaar gedaan wordt. Dat zijn juist waardevolle onderzoeken.”
Daar komt volgens hem bij dat zolang een meisje strikt monogaam is er geen risico is op besmetting met het HPV-virus. ,,Zo kun je als ouder goed bepalen of je dochter überhaupt ziek kan worden.”
Prima campagne
Huisarts Emmelien ten Hoor uit Voorthuizen laat een ander geluid horen. ,,Ik vind het juist goed dat dit vaccin er nu is. Baarmoederhalskanker is een ernstige ziekte, waaraan jaarlijks zo’n tweehonderd vrouwen sterven. Als je met een paar prikken een deel daarvan kunt voorkomen, is dat prima. De kans op ontwikkeling van de ziekte wordt door het vaccin verminderd.”
Ten Hoor vindt de twijfels over de werking van het vaccin overdreven. ,,Een tegengolf zag je eerder bij de vaccinatie tegen rode hond en meningokokken. Ook toen was er veel gedoe omheen. Ik heb wel vertrouwen in dit vaccin.”














