
Geen nieuwe vliegroute boven Barneveld, wethouder is opgelucht
21 februari 2025 om 21:10 Verkeer en vervoerBARNEVELD/DEN HAAG Het kabinet ziet af van een vierde aanvliegroute naar Schiphol. Dat schrijft minister Barry Madlener (Infrastructuur en Waterstaat) in een brief aan de Tweede Kamer. Volgens de minister is het niet mogelijk om vier routes goed op het internationale luchtruim aan te sluiten. De Barneveldse wethouder Mijntje Pluimers reageert opgelucht.
In 2022 kwam Madleners voorganger met algemene ideeën voor een nieuwe indeling van het luchtruim. Daarin stond dat het oefengebied voor de luchtmacht in het zuiden van Nederland zou worden geschrapt, en dat het gebied in het noorden juist groter zou worden. Bovendien zou er een vierde aanvliegroute vanuit het zuidoosten komen. Deze aankondiging zorgde voor onrust in onder meer Barneveld en omliggende gemeentes.
De gemeente Barneveld lijkt een beetje aan de rand van de nieuwe ‘luchtsnelweg’ te liggen. Vliegtuigen dalen hier ongeveer van 3 naar 2,5 kilometer hoogte.
Zo’n 20 procent van alle dalende vliegtuigen gaat deze route straks nemen, is het idee. Dat zijn volgens Stop 4de Route, een actiegroep die hun stem ook in onze gemeente laten horen, 130 tot 200 ‘kisten’ per dag. Dat is naast de stijgende vliegtuigen die al over dit gebied komen.
WEERSTAND
Onder meer het CDA in Barneveld kwam in verweer. De partij riep burgemeester en wethouders op om samen met de regio een vuist te maken. De route is ,,onwenselijk’’, luidde de reactie. Maar het college wilde toen dit speelde nog even wachten met een definitief oordeel - er was nog veel onduidelijk.
Wethouder Mijntje Pluimers reageert nu opgelucht. ,,Heel fijn’’, schrijft ze op sociale media. ,,Geen vierde aanvliegroute naar Schiphol met overlast van vliegtuigen in onze regio.’’
De vierde route is nu dus van tafel, maar niet vanwege weerstand uit de regio’s. Madlener klinkt dan ook teleurgesteld. Hij schrijft dat het met drie routes minder goed lukt om vliegtuigen vanuit het zuidoosten korter en zuiniger naar Schiphol te laten vliegen.
SOEPELER
Het luchtruim wordt op andere punten wel aangepast. Het militaire oefengebied in het noorden van Nederland groeit bijvoorbeeld, en om die reden moeten burgervliegtuigen iets uitwijken. Later is het ook de bedoeling dat vluchten van en naar Schiphol hoger komen aanvliegen en in een soepelere beweging dalen.
Het zal nog jaren duren voordat de nieuwe indeling van het luchtruim definitief is. Onder meer de Tweede Kamer mag er nog over meedenken. In 2030 moet het hele proces klaar zijn.
Bron: ANP




















