
‘Buurthuis niet sexy? Het zijn huiskamers, voor jong én oud’
13 maart 2026 om 15:03 OpinieBARNEVELD Willem Massier, die aan het hoofd staat van buurthuis Bronveld in Barneveld, reageert op het verslag in deze krant over het jongerendebat van afgelopen week. Het woord buurthuis is niet zo sexy, stelden verschillende jonge politici tot zijn ontsteltenis dinsdagavond.
Ik heb met stijgende verbazing dat artikel over het debat over buurthuizen gelezen. Er is maar één buurthuis in de hele gemeente en daar hebben we de vier debaters nog nooit voor een onderhoud mogen begroeten. Toch hebben ze hun mening klaar zonder ook maar iets inhoudelijks te zeggen. Dat belooft wat voor hun optreden in de raad.
NIET SEXY Arnold Ruitenbeek (BBB) vindt de naam niet ‘sexy’ genoeg. Daan van ’t Land (Lokaal Belang) denkt – nadat de gespreksleider de naamgeving ‘café’ laat vallen – dat ‘jongerencafé’ een betere naam zou zijn. Matthijs Gijsbertse van het CDA meldt dat buurthuizen niet nodig zijn, omdat er al keten zijn. Ruben van de Heg (ChristenUnie) vindt dat nieuwe buurthuizen vooral in overleg met kerken en andere geloofsgemeenschappen zouden moeten worden gerealiseerd.
![]()
© Elles Tuhusula
Van ’t Land heeft nog iets meer beeld van wat er in een buurthuis zou kunnen en dat het misschien wel vooral een imagoprobleem is. Maar het kan denk ik geen kwaad om toch even te reageren en iets te vertellen over het toenemende belang van buurthuizen. Buurthuizen heten namelijk niet voor niets zo. Het zijn huiskamers voor de buurt. Voor iedereen in de buurt. Voor jong en oud.
VOOR JONGEREN We horen overal in Barneveld over problemen met jongeren. ‘Ze hangen’ rond op allerlei plekken, schijnen overlast te bezorgen, andere mensen voelen zich er niet veilig door. En wie naar de jongeren zelf luistert, hoort vooral dat ze zich vervelen, dat ze graag droge plekken zouden willen waar ruimte is en waar ze gewoon mogen zijn.
En eerlijk gezegd ken ik geen buurthuis waar regelmatig of onlangs een bingo is geweest, Daan van ’t Land. Eigenlijk ken ik maar één buurthuis in de hele gemeente. Dat is Bronveld en daar ben ik bijna een jaar op vrijwillige basis beheerder.
Als beheerder in Buurthuis Bronveld kan ik jullie melden dat we in Oldenbarneveld, in overleg met Stichting Connect, vanaf april elke dinsdag van 16.00 tot 22.00 uur het buurthuis beschikbaar gaan stellen voor jongeren. Om ook samen met hen te onderzoeken wat nodig is. Wellicht kan dat betekenen dat we de jongeren ook op andere momenten binnen het buurthuis kunnen verwelkomen.
Hoe mooi zou dat kunnen zijn? Samen spelletjes doen op een PlayStation, tafeltennissen of gebruikmaken van de beschikbare dartbanen. Samen (leren) koken, samen eten, maar ook gewoon samen wat kletsen en chillen. In Bronveld wordt geen alcohol geschonken en we voeren ook een duidelijk zero-drugsbeleid.
VOOR OUDEREN Overigens… een buurthuis is er natuurlijk ook niet alleen voor jongeren in de wijk. Met steeds meer ouderen zijn problemen als eenzaamheid en lastiger te realiseren zorgverlening niet iets om de ogen voor te sluiten. Of om maar te wachten op een overheid die steeds minder middelen ter beschikking heeft om die grote problemen aan te pakken.
In Bronveld wordt geen alcohol geschonken. We voeren ook een duidelijk zero-drugsbeleid
In Bronveld is een mooie grote huiskamer en vanaf Pasen ook een gezellig terras. Steeds meer ouderen vinden de weg om - net als de jeugd graag wil - gezellig wat met elkaar te kletsen of te sjoelen. De krant te lezen (we hebben ook een abonnement op de Barneveldse Krant) of mee te doen aan één van de andere activiteiten.
’s Morgens, ’s middags en ’s avonds. Van sjoelen, linedance, yoga, breien, haken en naaien tot houtbewerken, schilderen en een kook- en eetspecial met elke maand een bijzonder thema.
![]()
Bronveld werd vorig jaar feestelijk geopend - Erik van ‘t Land
VOOR MENSEN MET VRAGEN Mensen met geld kunnen iemand inhuren die hun belastingen, hypotheek en andere lastige zaken regelt. Mensen zonder geld hebben die mogelijkheid niet. Elke week hebben we in ons buurthuis daarom twee spreekuren waar mensen met vragen terecht kunnen.
En weten de aanwezige mensen (professionals of goed opgeleide vrijwilligers) de antwoorden niet? Dan schakelen ze door. Want laten we wel zijn: de formulieren en brieven die door overheden en andere instanties worden gestuurd, zijn voor mensen die goed geschoold zijn vaak al lastig. Hoeveel te meer geldt dat niet voor mensen die niet goed kunnen lezen en voor mensen die geen ‘hogere’ opleiding hebben gehad?
Wist u dat 50 procent van de laaggeletterden mensen zijn van Nederlandse afkomst?
VOOR NIEUWE NEDERLANDERS Er zijn mensen die niet blij zijn met vluchtelingen en hen zo snel mogelijk weer terug willen sturen. Wij zien heel mooie kansen. De bevolking van uitsluitend Nederlandse afkomst vergrijst in rap tempo. Waarom zou je vluchtelingen niet hartelijk ontvangen en hen helpen om zo snel mogelijk in te burgeren, zodat zij zich nuttig kunnen maken op onze arbeidsmarkt? Ze willen heel graag, maar mogen niet en worden in centra ondergebracht, hebben daar weinig om handen en vervelen zich daar vaak. Net als onze jongeren. In Bronveld helpt Welzijn Barneveld mensen met een status daarom graag om onze mooie maar moeilijke taal eigen te worden, de huizen uit te komen en mee te doen.
Buurthuis Bronveld is de huiskamer voor de wijken Oldenbarneveld en De Lors. Met ongeveer 50 vrijwilligers zijn we alle dagen van de week van 9.00 tot 17.00 uur open, zijn er ook elke avond activiteiten en zorgen we ervoor dat ook in de weekenden ruimte beschikbaar is voor feesten en partijen.
We organiseren elke week een heerlijk lunchbuffet en één keer per maand een voortreffelijk buurtdiner. Voor mensen met een pasje gratis, dankzij sponsoring door de Rotaryclub Barneveld-Voorthuizen, en voor andere buurtbewoners voor slechts 7,50 euro. Altijd zonder alcohol en bediend door onze vrijwilligers. Met als doel om elkaar te ontmoeten en zo een netwerk in de buurt op te bouwen. Kom dus vooral een keer langs om met eigen ogen te zien dat wat hierboven staat geen prietpraat is, maar echte werkelijkheid. Een werkelijkheid die we – in groter of kleiner verband – elke wijk van harte gunnen.
Willem Massier
Beheerder Buurthuis Bronveld en kandidaat-raadslid voor Pro’98




















