Afbeelding
Pauw Media

Uitzondering voor kippen vangen aan poten mag niet van rechter (update)

22 juli 2026 om 06:59 Dieren

DEN HAAG/REGIO Kippen vangen door ze aan twee poten op te tillen mag niet, oordeelt het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBb). De staatssecretaris maakte een uitzondering die dat gedoogde, maar volgens het CBb mag dat niet volgens de Europese regels.

De rechtszaak was aangespannen door dierenrechtenorganisatie Wakker Dier. Die organisatie had al eens gelijk gekregen in eenzelfde zaak. De zaak gaat over een bedrijf dat kippen vangt voor het vervoer van de boerderij naar het slachthuis. De NVWA houdt hier toezicht op en schrijft boetes uit als bedrijven de transportregels overtreden.

OUDERWETS Kippen aan de poten pakken is lang gezien als de conventionele manier van kippen vangen, maar is al zo’n twintig jaar verboden volgens de Europese transportregels. Er zijn alternatieve methoden, zoals de kippen onder de borst oppakken. Dit is arbeidsintensiever en dus duurder dan de ouderwetse manier. Ook zijn er vangmachines die door steeds meer houders van vleeskippen gebruikt worden.

VOORWAARDEN De toenmalige staatssecretaris, politiek verantwoordelijk voor de NVWA, maakte een uitzondering voor het bedrijf, met een aantal voorwaarden. De kippenvangers mochten de dieren ondersteboven optillen, met maximaal drie kippen in één hand en moesten ze via hun been of een plank in kratten laten glijden om onnodig lijden bij de kippen te vermijden.

DWANGSOM Die uitzondering is dus niet toegestaan, aldus het CBb. Tegen uitspraken van het college kunnen partijen niet in hoger beroep. Uiterlijk op 1 januari 2027 moet de sector definitief zijn gestopt met het vangen aan de poten. Als stok achter de deur verhogen de rechters ook de maximale dwangsom die op overtredingen staat. Die gaat van 15.000 euro naar 60.000 euro, al blijft het bedrag per verkeerd opgepakte kip op 50 euro staan.

OPGETOGEN Wakker Dier is opgetogen over de uitspraak. ,,Waar de NVWA jarenlang wegkeek, grijpt de rechter nu hard in. Eindelijk gerechtigheid voor jaarlijks 300 miljoen kippen”, reageert de organisatie. Die nuanceert ook de extra kosten: diervriendelijker kippen vangen zou kippenvlees ongeveer 1 cent per kilo duurder maken. Eieren worden volgens de organisatie een halve cent duurder per tien stuks. ,,Het alternatief is er, het kost bijna niets en het werkt in de praktijk”, zegt directeur Anne Hilhorst in een verklaring. (ANP)

Mail de redactie
Meld een correctie

Deel dit artikel via:
advertentie