Songfestival met of zonder orgel
6 maart 2010 om 00:00 NieuwsBij het Nationale Songfestival was het Amersfoortse orgel te horen in het winnende nummer ‘Ik ben Verliefd (Sha-la-lie)’, geschreven door Pierre Kartner, de man die bekend werd onder zijn artiestennaam ‘Vader Abraham’. Winnares Sieneke Peeters zal met het liedje Nederland vertegenwoordigen tijdens het Eurovisie-Songfestival in Oslo in mei. De vraag is alleen of zij met of zonder het Amersfoortse orgel gaat. ,,We moeten met zoveel dingen rekening houden”, geeft Van Thuyl aan. ,,Denk bijvoorbeeld aan de verzekeringen die geregeld moeten worden om internationaal te mogen reizen. Er komt meer bij kijken dan je denkt.”
Na het Nationale Songfestival gaf Sieneke aan samen met het orgel naar Noorwegen te vertrekken. De zangeres was ervan overtuigd dat het oer-Hollandse instrument ook in Oslo weer achter haar zou staan. Verschillende kranten namen deze berichten over. De eigenaar van het orgel snapt niet dat dit in de media als vanzelfsprekend bestempeld wordt. ,,Ik wist al die tijd al dat er veel belemmeringen zouden zijn en dat het alles behalve zeker was dat mijn orgel mee zou mogen gaan.”
Voor de eigenaar en zijn orgel is het afwachten. ,,Wij kunnen niets anders doen dan wachten op uitsluitsel. Op het moment wordt alles uitgezocht en wij hopen snel te horen of wij in mei mee mogen.”
Het zal niet de eerste keer zijn dat er een draaiorgel op het EurovisieSongfestival te horen is. Al twee keer eerder was er een draaiorgel bij een Nederlandse Eurovisie-deelname: ‘Ik zie een ster’ van Mouth & MacNeal (in 1974) en ‘Amsterdam’ van Maggie MacNeal (in 1980). Deze draaiorgels waren een stuk kleiner dan De Keistad en dus makkelijker te vervoeren dan het Amersfoortse orgel. Van Thuyl en echtgenote Yvonne Ravenhorst zijn sinds 1995 de trotse eigenaars van het orgel. Het orgel werd in 1979 gebouwd en telt 62 toetsen.
De familie Van Doorn uit Utrecht kocht het authentieke instrument in 1980 en gaf het de naam Draaiorgel De Domstad. Kees en Yvonne kochten het orgel in 1995 en wijzigden de naam in De Keistad.
Het Amersfoortse draaiorgel zal niet live te horen zijn op het Eurovisie-Songfestival. De melodie is van te voren opgenomen. Toch is de eigenaar van mening dat het orgel mee moet naar Oslo, al is het maar voor de sier. ,,Wanneer je het geluid van een orgel hoort, wil je er ook een zien. Het instrument is karakteristiek voor Nederland. Het zou mooi zijn als ons orgel tijdens het songfestival op het podium zal staan.”














