‘Al die weken vrij, heerlijk!’

20 mei 2026 om 21:56

Julia van Wakeren (15) uit Veenendaal heeft nog maar één examen te gaan. Morgen gaat ze aan de bak bij het examen Engels. ,,Ik vind het heerlijk als de examens er straks weer op zitten. Volgende week heb ik mijn gala, daar heb ik ook heel veel zin in. Ik heb een rode jurk en ik ga gewoon met een witte Volvo.” 

Haar vier praktijkexamens op het vmbo kader rondde ze in april af en sinds gisteren zijn ook drie van de vier schriftelijke examens klaar. ,,Nederlands ging heel makkelijk en ik was helemaal niet zenuwachtig voor wiskunde. Toen was ik bang omdat ik niet zenuwachtig was. Het viel zo erg mee. Er waren wel momenten waarop ik dacht: ‘Hoe ga ik dit doen?’, maar dan nam ik er even de tijd voor en ik was ruim op tijd klaar.”

De zenuwen kwamen wel op bij biologie. ,,Bio, och, dat was het ergste examen dat ik heb gedaan. Ik heb er wel een goed gevoel over: het wordt geen vier. Door de zenuwen en doordat het zo koud was in de zaal, kon ik mij moeilijk focussen. Bij bijles zeiden ze dat het meer over planten dan over mensen zou gaan. Ik heb geen idee wie dat zei, maar dat was een leugen: het ging meer over organen. Ik wist alles wel, maar iets minder snel.” 

Nuchter kijkt ze naar de tijd na de examens. ,,Ik maak mijn examens en dan ben ik klaar: geen school meer. Al die weken vrij, heerlijk! Ik ga niks bijzonders doen, maar voor de examens en mijn verjaardag op 6 juli heb ik alvast een sup gekregen. Dan kan ik lekker in de zomer non-stop suppen bij Zeumeren ofzo. Mama vroeg of ik de sup nu al wilde hebben, of pas op mijn verjaardag. Nou, ik heb hem nu toch al gezien.” Ze peddelt overigens niet met haar supboard helemaal vanuit Veenendaal naar Voorthuizen. ,,Die sup neem ik mee in een tas. Dan blaas ik hem bij Zeumeren op met de pomp.”