Van den Brink werkt nog aan wet strafbaarstelling illegaliteit
8 mei 2026 om 18:16DEN HAAG (ANP) Asielminister Bart van den Brink is nog bezig met een wetsvoorstel om mensen die illegaal in Nederland verblijven, te kunnen straffen. Dat is onderdeel van drie maatregelen die hij snel wil invoeren om de niet aangenomen asielnoodmaatregelenwet te vervangen. Gisteren is zijn voorstel voor het ongewenst verklaren van bepaalde mensen wel door de ministerraad gekomen.
Volgens de CDA-minister is meer tijd nodig om het wetsvoorstel voor het strafbaar stellen van mensen die niet meer in Nederland mogen verblijven, maar ook niet vertrekken, goed vorm te geven. Volgens hem was het PVV-amendement dat vorig jaar plotseling werd aangenomen niet goed opgesteld.
De maatregel voor het ongewenst verklaren van bepaalde mensen moet worden verruimd, volgens de minister. Ook asielzoekers moeten er onder gaan vallen. Verder moeten mensen die ongewenst zijn verklaard en niet vertrekken ook strafbaar worden.
De asielnoodmaatregelenwet van voormalig asielminister Marjolein Faber (PVV) werd onlangs weggestemd in de Eerste Kamer, nadat de PVV niet voor een aanpassing van het strafbaar stellen van de illegaliteit had gestemd. Daardoor stemden onder meer CDA en SGP tegen de wet en werd die niet aangenomen.
Van den Brink beloofde toen al binnen een paar weken met eigen voorstellen te komen. Onder meer het verruimen van de ongewenstverklaring stond ook in de wet van Faber.
In het PVV-amendement was het strafbaar maken van illegaliteit veel breder dan hoe Van den Brink het in zijn wet wil zetten.