De huidige locatie van de Flying Bikes in Kootwijkerbroek, met linksonder dorpshuis De Essenburcht.
De huidige locatie van de Flying Bikes in Kootwijkerbroek, met linksonder dorpshuis De Essenburcht. Gerwin van Luttikhuizen

'Ontmoeting en ontspanning'

17 april 2026 om 20:34

Presentatie eerste plannen voor groene hart Kootwijkerbroek

KOOTWIJKERBROEK Een open, groene plek waar jong en oud elkaar graag willen ontmoeten. Dat moet het ‘groene hart’ worden waar Kootwijkerbroek al jaren naar uitkijkt. Het project wordt nu eindelijk concreet: komende dinsdag presenteert Plaatselijk Belang Kootwijkerbroek (PBK) in dorpshuis De Essenburcht de voorlopige plannen.

 

Jannes Bijlsma

PKB-secretaris Wendy Dekker is lid van de projectgroep voor de ontwikkeling van het groene hart. Zij moedigt Kootwijkerbroekers aan om dinsdag het schetsontwerp van Albert van Ee van het bedrijf Van Ee Speel te bewonderen. ,,Het dorp wacht hier al zo lang op. Kootwijkerbroek wil groeien, de gemeente Barneveld wil ook dat Kootwijkerbroek gaat groeien. Dan moeten de voorzieningen meegroeien. Hier maken we echt een fijne, groene plek voor ontmoeting, ontspanning en dorpsactiviteiten.” 

Tegelijk wil ze voor de krant nu nog niet te veel weggeven. ,,We willen natuurlijk dat er zoveel mogelijk mensen komen om mee te praten over de plannen.”

 

FLYING BIKES Het groene hart komt op de plek waar nu nog de Flying Bikes gevestigd zijn, de fietscrossclub die binnen enkele weken verhuist naar industrieterrein Harselaar in Barneveld. Maar ook de twee ernaast liggende stukken grond waar nu al wat gevoetbald en gespeeld kan worden, worden bij de plannen betrokken. 

De invulling van het terrein dat de crossers achterlaten was al bijna tien jaar onderwerp van discussie voor de gemeente. Die financierde de verhuizing voor een groot deel en wilde daar (financieel) iets voor terug. Daarvoor zouden dan zoveel woningen nodig zijn op het achtergebleven terrein dat er zo ongeveer geen groen meer zou overblijven, iets waar PBK weinig in zag. Beide partijen werden het lange tijd niet eens over de invulling. Met de verhuizing van de vereniging in zicht, liet de gemeente de financiële eis vorig jaar vallen. 

De afgelopen maanden is de projectgroep druk bezig geweest met het ontwerp van Van Ee. Dekker licht alvast een tipje van de sluier op. ,,Er komen wandelpaden, ruimte voor buitenlessen voor scholen, een verhoging met zitplekken waar muziek kan worden gemaakt, een kleine dierenweide, er kan wellicht jeu-de-boules worden gespeeld, gepicknickt en gebarbecued worden. Ook krijgt het oorlogsmonument er een waardige plek; dat staat nu nog op de parkeerplaats naast het dorpshuis.”

 

BOOTCAMP Verder kan jong en oud er bewegen: naast wandelpaden staan er toestellen voor bootcamp waarmee mensen buiten kunnen sporten.” Belangrijkste boodschap is dat het groene hart vooral een ontmoetingsplek wordt voor jong en oud. Dat is ook belangrijk voor het aanspreken van externe fondsen. Zo hoopt de projectgroep subsidie van de provincie Gelderland binnen te halen, in het kader van de Dorpendeal. ,,Het is de bedoeling dat jong en oud elkaar in een prettige sfeer ontmoet. Dan krijg je cohesie. Dat vinden we in Kootwijkerbroek echt belangrijk.” 

De aanleg van het groene hart zal zoveel mogelijk worden gedaan met lokale partijen, om de kosten laag te houden. ,,Als dat ergens moet kunnen, dan toch in Kootwijkerbroek”, zegt Dekker.

De bijeenkomst van Plaatselijk Belang Kootwijkerbroek in de Essenburcht vindt plaats op dinsdag 21 april. Officieel gaat het om de jaarlijkse ledenvergadering, maar ook niet-leden zijn welkom om ideeën aan te dragen en vragen te stellen. Het officiële programma voor leden van PBK start om 20.00 uur, gevolgd door een inloopmoment voor belangstellenden voor 'het groene hart' rond 20.30 uur. ,,We staan van harte open voor ideeën en suggesties”, besluit Dekker.