'Nieuwe windmolens op Veluwe tot 2030 niet realistisch'

8 februari 2021 om 12:52

Nieuwe windmolens bouwen in het natuurgebied de Veluwe is tot 2030 niet realistisch. Dat is de conclusie uit een brede verkenning in opdracht van vier RES-regio’s: Noord-Veluwe; Cleantech, Arnhem/Nijmegen en Foodvalley, ondersteund door de provincie Gelderland.


In het invloedsgebied van één tot acht kilometer rondom de Veluwe gelden beperkingen, door de aanwezigheid van de beschermde wespendief. Het streven is dat er minimaal honderd broedparen van deze beschermde roofvogel leven, maar dat zijn er momenteel iets minder. Natuurkenners verwachten dat iets meer dan één procent van deze vogels gedood wordt door de wieken van windmolens. Het aantal broedparen wordt al langere tijd door Sovon Vogelonderzoek Nederland nauwgezet in de gaten gehouden.

Provinciewoordvoerder Petra Borsboom: ,,Op basis van aannames en modellen die nu bekend zijn, is de verwachting dat er in de zone rondom de Veluwe nog ruimte is voor 9 tot 22 windturbines, daar zit dus nogal een marge in.'' Hoeveel mogelijkheden er nog precies zijn, hangt erg af van de beoogde plekken voor windturbines, hoe groot de afstand is tot de Veluwe en welke innovaties er binnen de windsector nog aankomen om vogelslachtoffers te voorkomen. Ook komt er nog een veldtelling, een meerjarenonderzoek dat erop moet wijzen in welke delen van de Veluwe de beschermde vogels vooral broeden.

,,Duidelijk is nu in ieder geval dat de invloedssfeer van de wespendief groter is dan eerder was gedacht en dat daardoor minder turbines mogelijk zijn, in ieder geval niet het totaal aantal van zestig tot zeventig op basis van de energiestrategieën van de regio's rondom de Veluwe. We moeten daarom nu minimaal op Gelders niveau afspraken maken over de juiste afwegingen.'' Dat laatste ook omdat er een direct effect is tussen de verschillende regio's: komen er op de ene plek binnen de invloedscirkel nieuwe turbines, dan beperkt dat direct de mogelijkheden in een andere regio. ,,We zullen dus in goed overleg moeten beoordelen wat de beste plekken zijn.''

De wespendief staat op de Europese lijst van beschermde diersoorten. Borsboom: ,,Omdat het een roofvogel is, staat deze bovenaan een natuurlijke keten. Zou het voortbestaan bedreigd worden, dan heeft dat een groot effect op de natuur. Niet allen op de Veluwe, maar ook in Afrika, waar de wespendief naartoe trekt.'' Al bestaande windmolens binnen het invloedsgebied kunnen volgens haar blijven bestaan. ,,Die zijn als 'achtergrondinformatie' in de nieuwe studies meegenomen.''